Deser z truskawkami – nie tylko smaczny, ale i zdrowy!

Truskawkowy sezon w pełni! Te soczyste, słodkie owoce z dnia na dzień są jeszcze bardziej smakowite, a ich ceny coraz niższe. W ciągu najbliższych tygodni wszyscy będziemy się nimi zajadać do woli. Z tego względu jest to odpowiedni czas, aby rozważyć dwie kwestie: po pierwsze – jakie witaminy zawierają truskawki i jaki wpływ mają na nasze zdrowie, a po drugie – jakie desery możemy z nich stworzyć.

Właściwości odżywcze i lecznicze truskawek

Przede wszystkim truskawki są naturalnym lekiem dla naszych serc, gdyż obniżają poziom złego cholesterolu oraz ciśnienie tętnicze. Jako że utrudniają wchłanianie tłuszczu powinny znajdować się w jadłospisie osób otyłych i z nadwagą. Nie muszą odmawiać sobie ich również ludzie cierpiący na cukrzycę, gdyż owoce te pobudzają specjalne białka odpowiedzialne za zapobieganie podnoszenia poziomu cukru we krwi. Prócz tego zawarte w truskawkach pektyny pobudzają pracę jelit. Kwasy organiczne regulują natomiast trawienie, a tym samym przyspieszają przemianę materii. Ponadto są żółciopędne, a zatem stymulują pracę wątroby i woreczka żółciowego. W związku z tym, że w 90 procentach składają się z wody są też moczopędne (wspomagają pracę nerek). Dodatkowo liczne minerały i witaminy znajdujące się w truskawkach bardzo korzystnie wpływają na kondycję i zdrowy wygląd naszych włosów i cery. Wobec tego prócz zajadanie się świeżymi owocami możemy także sami przygotować w domu nawilżającą maseczkę z truskawek na twarz.

Truskawkowe inspiracje na smakowite desery

Wreszcie przechodzimy do ulubionego tematu miłośników cukiernictwa i słodkich łakoci, czyli kilku inspirujących pomysłów na desery ze świeżymi truskawkami. Tradycyjne o tej porze roku wydaje się już pieczenie biszkoptu z polskimi czerwonymi owocami i galaretką w tym samym smaku i kolorze. Nieodłącznym dodatkiem jest oczywiście bita śmietana (cukrzycy – tu ostrożnie!). Jeśli jednak dbamy o szczupłą sylwetkę możemy pokusić się o dietetyczny sernik z jogurtem typu greckiego lub tarte z truskawkami i miętą. Fani czekolady z pewnością chętnie spróbują zaś oblanego czekoladą tiramisu. Nie zapominajcie też o istnej witaminowej bombie czyli koktajlu z truskawek i kefiru, maślanki bądź zsiadłego mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *