Jak uniknąć zakalca w cieście? Podstawowe zasady, których należy przestrzegać

Chyba wszyscy fani słodkich wypieków zgodzą się ze stwierdzeniem, że najprostsze ciasta bardzo często okazują się tymi najsmaczniejszymi. Lekkie, szybkie w wykonaniu z dowolnymi dodatkami lubimy piec dla rodziny i przyjaciół właściwie bez żadnej okazji. Świetnie sprawdzają się po prostu jako słodki przysmak do kawy, herbaty bądź mleka. Mogą nam zastępować drugie śniadanie czy też podwieczorek. Wbrew pozorom wymagają od nas opanowania pewnej wiedzy i umiejętności z zakresu cukiernictwa. Bez przestrzegania pewnych zasad, nawet najdoskonalszym w swoim fachu cukiernikom oraz gospodyniom domowym grozi zakalec. Jak go uniknąć?

Po pierwsze: składniki do ciasta w temperaturze pokojowej

Wszystkie składniki potrzebne do przygotowania ciast ucieranych, które na co dzień każdy z nas trzyma w lodówce, czyli masło, jaja, twaróg, mleko, śmietana czy też jogurt obowiązkowo musimy wyjąć z lodówki najpóźniej dwie godziny przed pieczeniem wypieku. W sytuacji, gdy chcemy „na szybko” przygotować poczęstunek dla niezapowiedzianych gości jajka możemy ogrzać w misce z ciepłą wodą, natomiast mleko lub śmietanę delikatnie podgrzać w mikrofali.

Po drugie: składniki suche przesiane

Choć zasada ta przez wielu miłośników słodkich wypieków jest niedoceniana, a przez to i nieprzestrzegana okazuje się jednym z gwarantów uniknięcia zakalca. Przesiewanie suchych składników ma bowiem na celu nie tylko pozbycie się ewentualnych zanieczyszczeń i grudek, ale głównie napuszenie, a więc wtłoczenie w nią więcej powietrza. Za sprawą tego ciasto jest lżejsze, bardziej puszyste. Ważne, by prócz mąki przesiewać także cukier puder, mielone orzechy itp.

Po trzecie: mieszanie składników w jednym kierunku

Mimo, że wiele osób zasadę dotyczącą mieszania składników na ciasto ucierane tylko w jednym kierunku uznaje za przesąd głoszony w dawnych czasach przez babcie, okazuje się, że ma to sens. A to dlatego, że mąka zawiera gluten. Gluten z kolei ma kształt włókienek. A zatem, mieszając masę na ciasto w różnych kierunkach, raz w prawo, raz w lewo rozrywamy włókienka glutenu, co może przyczynić się do powstania zakalca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *