Zdrowa dieta – najzdrowsze ryby na świecie

najzdrowsze ryby na świecie

Ryby zawierają wiele cennych składników, takich jak witaminy, kwasy omega-3, przyswajalne białko oraz żelazo. Eksperci zalecają spożywanie ich co najmniej dwa w tygodniu. Powinny one gościć na stołach dużo częściej niż tylko na święta.

Jakie ryby są najzdrowsze?

Jedną z najbardziej popularnych i najzdrowszych ryb w Polsce jest łosoś. W sklepach łosoś dostępny jest w formie świeżej, wędzonej lub w puszce. Ryba zawiera cenne witaminy A, E i B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na pochodzenie ryby, które znacząco wpływa na jej składniki odżywcze. Najzdrowszą rybą będzie łosoś pacyficzny lub bałtycki.

Kolejnym gatunkiem jednej z najzdrowszych ryb są sardynki. Są to niewielkie rybki najczęściej dostępne w puszkach. Sardynki zawierają dużo wapna, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę D. Dzięki niewielkim rozmiarom zawierają znacznie mniej rtęci niż większe gatunki ryb.

Najzdrowszą rybą mrożoną jest pstrąg. Można go także kupić w formie świeżych filetów. Pstrągi są źródłem magnesu, potasu, cynku, selenu, fosforu oraz witamin A i D3. Zawierają także duże ilości kwasów omega-3.

Śledzie cieszą się dużą popularnością na polskich stołach, zwłaszcza w okresie świątecznym. To także jest jeden z najzdrowszych gatunków ryb, zawierający duże ilości kwasów omega-3 (znacznie więcej niż pstrągi, sardynki i makrele). Ponadto zawierają dużo witamin A, D, E i B6, a także cynk, żelazo, fosfor, miedź i jod. Zaliczane są do ryb tłustych, ale nie są mocno kaloryczne. Podobnie jak sardynki, posiadają niską zawartość rtęci.

Makrela jest gatunkiem tłustej ryby morskie. Zawiera wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Oprócz tego jest bogata w witaminy A, D i B, łatwo przyswajalne białko oraz potas, selen, magnez i fosfor. Wybierając rybę najlepiej jest kupować makrelę atlantycką o małych rozmiarach. Większe ryby mają większe stężenie rtęci. 

Jakie ryby są najzdrowsze dla dzieci?

Ryby są ważnym elementem diety dzieci, zwłaszcza w pierwszych trzech latach życia. Zaleca się, aby spożywać ryby minimum raz w tygodniu. Nie wszystkie gatunki ryb są odpowiednie do małych dzieci.

Poszczególne gatunki ryb różnią się między sobą zawartością substancji odżywczych. Dzieci powinny spożywać zarówno chude i tłuste ryby morskie oraz ryby słodkowodne. Zalecanymi rybami tłustymi są: makrela atlantycka i łosoś, a chudymi: morszczuk, sola, dorsz i mintaj. Najlepsze dla dzieci ryby słodkowodne to pstrąg, karp i węgorz.

Nie zaleca się podawanie dzieciom ryb drapieżnych (np. makrela królewska, okoń i miecznik), ponieważ zawierają one metale ciężkie oraz szkodliwe substancje.